وبلاگ چذاب و خواندنی
author avatar
reihane tavanaie
بروزرسانی در تاریخ 2022/02/22

چگونه وبلاگی جذاب و خواندنی داشته باشیم؟

تمام کسانی که تولید محتوا میکنند به هدف جذب مخاطب است. به عبارتی شما باید به گونه ای تولید محتوا کنید که مورد رضایت کاربر باشد. البته از طرفی به نظر گوگل نیز احترام بگذارید و سعی کنید محتوایی که تولید میکنید مورد تایید گوگل باشد.

اما توجه به این نکته ضروری است که اگر شما بتوانید نظر کاربران را جلب کنید و به گونه ای تولید محتوا کنید که برای کاربران جذاب باشد و کاربران را در صفحه نگه دارد. می توانید انتظار داشته باشید که گوگل نیز به نوشته شما امتیاز خوبی دهد.

پس با ما همراه باشید تا بررسی کنیم چگونه وبلاگ جذابی داشته باشیم؟ مواردی که باید رعایت کنید بسیار ساده و در عین حال کلیدی هستند.

اهمیت کاربر پسند بودن

در ابتدا لازم است بدانید که کاربر پسند بودن سایت شما بسیار مهم است. زیرا کاربران به این دلیل به سایت شما مراجعه میکنند که پاسخ پرسش هایشان را پیدا کنند. اگر شما نتوانید در چند خط اول اعتماد کاربر را جلب کنید خیلی زود از سایت شما خارج میشود و این می تواند به ضرر سایت شما باشد.

چگونه وبلاگی جذاب و خواندنی داشته باشیم؟

برای اینکه وبلاگی جذاب و به عبارتی کاربر پسند داشته باشید باید نکاتی را در هنگام تولید محتوا رعایت کنیم. همه ما در هنگام سرچ یک موضوع به سایت های خوبی برخورد کرده ایم که به دلیل رعایت نکردن اصول محتوا نویسی نتوانسه اند نظر ما را جلب کنند. حتی شاید این وبلاگ و یا سایت ها مطالب بسیار مفیدی نیز در اختیار کاربر قرار داده اند اما به علت عدم رعایت اصول محتوا نویسی نتوانسته اند رتبه خوبی بگیرند.

در ادامه قصد داریم اصول مهم در محتوا نویسی را برای شما بیان کنیم تا به سوال چگونه وبلاگ جذابی داشته باشیم؟ پاسخ دهیم.

تولید محتوا خواندنی,روش تولید محتوا,تولید محتوا خواندنی,
استفاده از پاراگراف کوتاه

پاراگراف های کوتاه

مسلما کمتر کسی پیدا میشود که حوصله خواندن متن های طولانی پشت سر هم را داشته باشد. زیرا علاوه بر خستگی چشم، معمولا حوصله افراد نیز سر میرود. شما در هنگام تولید محتوا باید سعی کنید از پاراگراف های کوتاه استفاده کنید تا کاربر علاقه‌مند به دنبال کردن متن شما باشد.

به یاد داشته باشید متن های طولانی و پشت سر هم مانندکتاب های درسی و آموزشی است و اگر محتوا سایت شما آموزشی نیست باید از این روش اجتناب کنید.

تعامل با مخاطب

شما به عنوان نویسنده باید سعی کنید مخاطب را با خود همراه کنید. شما می توانید با طرح پرسش هایی که فکر میکنید در ذهن کاربر ایجاد شده است سعی کنید با مخاطب تعامل بر قرار کنید.

بهتر است در محتوا خود از طرح پرسش استفاده کنید و سعی کنید در هر پاراگراف به یکی از سوالات پاسخ دهید. در این صورت کاربر علاقه زیادی برای خواندن مطالب سایت شما دارد و ممکن است به سراغ دیگر بخش های سایت شما نیز برود.

پس سعی کنید تعامل با کاربر را هرگز از یاد نبرید و همواره سعی کنید روشی را انتخاب کنید که کاربر به شما اعتماد کند و تا پایان، مقاله شما را مطالعه کند.

جملات کوتاه و هدف دار

حال که دلیل کوتاه بودن پاراگراف ها را متوجه شدید بهتر است بدانید در تولید محتوا استفاده از جملات کوتاه بسیار حائز اهمیت است. جملات کوتاه باعث میشود خوانایی متن شما بیشتر شود و چشم کاربر از خواندن مطالب خسته نشود. با این روش وبلاگ جذابی و خواندنی خواهید داشت.

روش تولید محتوا,تولید محتوا خواندنی,روش تولید محتوا,
استفاده از بولت و نامریک

استفاده از بولت و نامریک

بهتر است موارد مهم را بصورت لیست وار با استفاده از بولت یا نامریک برای کاربر مشخص کنید. تا بتواند موارد مهم را بصورت لیست وار جلوی چشم خود ببیند و اگر لازم است از آن‌ها نوت برداری کند. استفاده از این روش برای لیست کردن موارد مهم باعث میشود کاربر برای پیدا کردن موارد مهم سر در گم نشود.

رعایت اصول نگارش

همه ما در دوران تحصیل اصول صحیح نگارش را آموخته ایم. استفاده و به کار بردن این اصول در تولید محتوا مجازی نیز باعث میشود مطالب و وبلاگ ما جذاب و برای کاربر خواندنی باشد. عدم رعایت اصول نگارش ممکن است کاربر را به شک اندازد و در انتقال پیام مشکل ایجاد شود.

پس بهتر است اصول نگارشی را در جملات مهم و شاید شک بر انگیز رعایت کنیم. برای روشن تر شدن موضوع مثالی میزنیم:

نویسنده قصد دارد بخشش فردی که در معرض اعدام بوده است را اعلام کند.

عدم رعایت اصول نگارش: بخشش لازم نیست اعدامش کنید

رعایت اصول نگارش: بخشش، لازم نیست اعدامش کنید.

همانطور که دیدید عدم رعایت اصول نگارشی می تواند باعث به اشتباه افتادن مخاطب شود.

استفاده از تصاویر

سعی کنید فقط نویسنده نباشید برای متنی که مینویسید عکس های مرتبط استفاده کنید تا گیرایی متن و محتوا شما بالا رود. تاثیر تصاویر بسیار زیاد است و باعث میشود مخاطب علاوه بر خواندن عکس های مرتبط را در سایت و وبلاگ شما مشاهده کند. همانطور که میدانید حافظه تصویری بسیار قوی است و همین موضوع باعث میشود نام سایت شما در ذهن مخاطب بماند.

زبان ساده و صمیمی

داشتن زبانی ساده و صمیمی باعث میشود کاربر به خواندن مطالب شما علاقه نشان دهد و به نوعی صمیمیت کلام شما را درک کند. لازم نیست از اصطلاحات سخت و سنگین استفاده کنید. زیرا کاربران معمولا این اصطلاحات را متوجه نمی‌شوند و درک این کلمات برای آن هاسخت است. پس سعی کنید محتوای خود را تاحد امکان ساده بنویسید تا کاربران متوجه شوند.

سوالات متداول شما
  • آیا تعداد پاراگراف های محتوا مهم است؟

تعداد پاراگراف ها بستگی به موضوع مورد بحث شما دارد برخی از موضوعات بسیار طولانی هستند و شما مجبور هستید از پاراگراف های زیادی استفاده کنید و برخی دیگر نه. البته چیزی که مهم تر است، خوانا بودن متن است. بهتر است شما ترتیب پاراگراف ها را طوری انتخاب کنید که کاربر از خواندن آن ها خسته نشود.

  • استفاده از بولت ها بر سئو تاثیر منفی ندارد؟

خیر. اتفاقا استفاده از مواردی مانند بولت و یا نامریک برای گوگل مهم است وتاثیر مثبتی بر روند سئو سایت شما میگذارد و باعث میشود شما از گوگل امتیاز بگیرید.

  • استفاده از چه نوع مدیا هایی در داخل محتوا ضروری است؟

استفاده از مدیا به این دلیل ضروری است که به کاربر پسند بودن و دریافت امتیاز از گوگل کمک میکند. شما می توانید از مدیا هایی مانند تصاویر، ویدئو و یا پادکست در داخل متن استفاده کنید.

تولید محتوا خواندنی,روش تولید محتوا,تولید محتوا خواندنی,
زبان ساده و صمیمی نویسنده

سخن آخر

برخی افراد تصور میکنند تولید محتوا فقط نوشتن مطالب طولانی و پشت سر هم است. به عبارتی سیاه نویسی اما همانطور که مشاهده کردید کیفیت تولید محتوا تولیدی بسیار مهم تر از کمیت آن است. سعی کنید اگر قصد دارید وبلاگی خواندنی و جذاب داشته باشید اصولی که در بالا به آن ها اشاره کردیم را رعایت کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.