انتخاب موضوع برای تولید محتوا
author avatar
بروزرسانی در تاریخ 2022/04/10

انتخاب موضوع برای تولید محتوا همیشه یکی از مهم ترین و اصلی ترین کارهایی است که هر تولید کننده محتوا یا سئو کار باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد. به همین دلیل است که همیشه این سوال به وجود می‌آید که چگونه موضوع محتوا را انتخاب کنیم؟ در ادامه می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم و پاسخ کامل و روشنی در این باره را ارائه کنیم.  همچنین راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنیم که از طریق آن ها می توان به سادگی موضوع های مرتبط و مهم را پیدا کرده که تنها برای مخاطب هدف شما ایجاد شده اند و می توانید از آن ها بهره ببرید. 

بخش مهمی از استراتژی کلی دیجیتال مارکتینگ را انتخاب موضوع برای نوشتن محتوا تشکیل می دهد. انتخاب موضوعی که توسط کاربران جستجو می شود و نوشتن محتوای تاثیرگذار باعث می شود ترافیک وب سایت شما افزایش پیدا کند و به تمامی اهداف تجاری که دارید برسید. 

انتخاب موضوع برای تولید محتوا + 5 راهکارهای عملی

چگونه موضوع تولید محتوا را انتخاب کنیم؟

در فرآیندی که برای انتخاب موضوع برای تولید محتوا داریم نکات بسیار زیادی را باید مد نظر داشت تا بتوان در نهایت خروجی را به کاربر تحویل دهیم که انتظار روبرو شدن با آن را دارد. در ادامه بیشتر در مورد بخش‌های مختلف محتوای نوشته شده می پردازیم.

فرآیند نوشتن محتوا

نوشتن محتوا بسیار متفاوت تر از نوشتن یک مقاله یا پستی برای وبلاگ سایت است. محتوا انواع مختلفی دارد که می توان از آن ها در مکان های مختلفی استفاده کرد اما ترکیب همین ها می تواند تاثیرگذاری بسیار خوبی را روی مخاطبان داشته باشد. 

این فرآیند ابتدا از برنامه‌ریزی و تحقیق شروع می‌شود و با نگارش و ویرایش محتوا پایان می یابد. زمانی که محتوایی را تولید و آماده انتشار شد، می‌توانید آن را در اختیار مخاطبین هدف خود قرار دهید و تبلیغات لازم را برای این محتوای تاثیر گذار انجام دهید.

حتما بخوانید :

تصور کنید که موضوع اشتباهی را انتخاب کرده‌اید، با این کار کل فرآیند را تحت تأثیر قرار داده اید و ممکن است تمامی تلاش های شما را بیهوده جلوه دهد. به همین دلیل است که می‌گوییم مرحله برنامه‌ریزی که شامل مرحله تحقیق موضوعی می‌شود مهم‌ترین بخش این فرآیند است.

ترند های تولید محتوا را زیر نظر داشته باشید

دیگر زمان نوشتن محتوای ۴۰۰ کلمه ای نیست. شما نمی‌توانید با چنین محتوایی رتبه‌های بالایی بگیرید و نتایج مثبتی را از آن کسب کنید. در کنار اینکه محتوای زیادی داشته باشید باید بین بقیه هم برجسته تر دیده شوید. در ادامه می خواهیم برخی از ترند های تولید محتوا را نام ببریم که با استفاده از آن ها می توان یک مزیت رقابتی برای خود ایجاد کرد. سپس به بررسی محتوا می پردازیم که چگونه موضوع تولید محتوا را انتخاب کنیم.

محتوای با اعتبار بالایی تولید کنید

موتورهای جستجو مانند گوگل محتوایی ارزشمند و معتبر را در اولویت قرار می دهند. چنین محتوایی که بسیار ارزشمند باشد و در عین حال طول بیشتری هم داشته باشد ارزش بالاتری نزد گوگل خواهد داشت. از سوی دیگر شما با استفاده از این محتوای ارزشمند می توانید تخصص و قدرت خود را به مخاطب هدف نشان دهید. از این طریق شانس شما برای گرفتن رتبه های بالا در نتایج جستجو بسیار افزایش پیدا می‌کند.

انتخاب موضوع برای تولید محتوا + 5 راهکارهای عملی

محتوای تاپیک کلاستر ایجاد کنید

یکی از بهترین روش هایی که برای تولید محتوای سایت خود می توانید در نظر داشته باشید ایجاد تاپیک کلاسترها است. با استفاده از این روش شما می توانید یک محتوای اصلی به  عنوان پیلار داشته باشید و سپس درون آن به موضوعات مرتبطی بپردازید و سپس از این موضوعات مرتبط به صفحات دیگری که در مورد همین موضوع است، لینک دهید. به صفحات مقصد کلاسر گفته می شود. به این ترتیب شما یک مقاله دارید که در مورد چندین موضوع مشابه صحبت کرده است و درون آن به صفحات مرتبط هر موضوع لینک داده است. در قسمتی دیگر کلاستر ها هم برای موضوع اصلی به پیلار لینک داده و یک لینک سازی دو طرف صورت گرفته است.

محتوای بصری تولید کنید

استفاده تنها از متن، ممکن است برای کاربر خسته کننده باشد و از طرفی دیگر استفاده از عناصر بصری مانند گرافیک، تصاویر و جداول باعث هرچه بیشتر جذاب شدن محتوای شما می شود و درک آن هم برای مخاطب ساده تر می شود. از این طریق شما تعاملی ایجاد کرده‌اید که باعث درک ساده موضوع برای کاربر و ماندگاری بیشتر او در سایت می شود.

از ویدیو ها و پادکست ها غافل نشوید

در ادامه اینکه چگونه برای محتوا موضوع انتخاب کنیم، نیاز است تا ابتدا بدانید که از چه عناصری باید در مقاله خود استفاده کنید و سپس با ارائه یک موضوع جذاب می توانید بالاترین انتظارات را از آن مقاله داشته باشید. در حال حاضر قالب‌های مختلف محتوایی محبوبیت بسیار زیادی کسب کرده اند و بیشتر افراد علاقه زیادی به ویدیو و پادکست ها نشان دادند. بنابراین شما می‌توانید برای بازاریابی محتوای خود از ویدئوهای آموزشی یا پادکست ها بهترین استفاده را ببرید.

ایده هایی برای انتخاب موضوع مقاله و تولید محتوا

دانستن ترندهای محتوایی برایتان بسیار مفید است. با این حال باید موضوعات ترند و پرطرفداری را هم پیدا کنید تا در نهایت محتوایی جامع و کامل را به اشخاصی ارائه دهید که مخاطب هدف شما هستند و دقیقا به دنبال محصول یا خدمات شما هستند. از منابع زیر برای انتخاب موضوع می‌توان استفاده کرد.

نظرات مشتریان

ابتدا نظرات و سوالات مشتریان خود را که در وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی شما پرسیده می شود را بررسی کنید. همچنین در شبکه‌های اجتماعی نظرسنجی‌هایی برگزار کنید تا ببینید آن ها به چه موضوعاتی علاقمند هستند. از طریق تجزیه و تحلیل این بررسی ها می توان موضوعات بسیار خوبی را با استفاده از دیدگاه کاربران به دست آورد و با تولید محتوایی در این مورد کاربران را به سایت خود جذب کنید که دقیقاً به دنبال محصولات شما برای خرید هستند.

نگاه به آینده داشته باشید

روش دیگر داشتن چشم اندازی به آینده است. شما به عنوان مدیر یک کسب و کار باید بدانید که بازار هدف شما به دنبال چه چیزی است و به چه علاقه دارد. برای این کار می‌توانید هشتگ های مرتبط که در شبکه‌های اجتماعی استفاده می شود را دنبال کنید یا در انجمن های آنلاین شرکت کنید و بحث کاربران را به دقت بخوانید. یکی از ابزار های خارجی که می توان از آن برای هر محتوایی استفاده کرد Quora است.

از طریق این ابزار می توانید به تمامی سوالاتی که در حوزه کاری شما در سراسر دنیا پرسیده می شود دسترسی داشته باشید و برای پاسخ به آن ها محتوای با کیفیتی تولید کنید. روش بسیار خوب دیگری هم سر زدن به پیشنهاداتی است که در هنگام جستجو در گوگل با آن ها مواجه می شوید. هر کدام از این پیشنهاد ها توسط تعداد زیادی از کاربران جستجو شده است که همین امر باعث شده تا گوگل آن را به شما هم پیشنهاد کند تا اگر به دنبال چنین موضوعاتی هستید به سرعت آن ها را پیدا کنید.

انتخاب موضوع برای تولید محتوا + 5 راهکارهای عملی

رقبا را آنالیز کنید

رقبایی که بالاتر از شما قرار گرفته اند می توانند منبع بسیار خوبی برای ادامه مسیر موفقیت شما باشند. آن ها روش های درستی را پیش گرفته اند که توانستند موفق شوند و اگر شما هم از آن ها استفاده کنید می توانید انتظار موفق شدن را از خود داشته باشید. برای این کار بهتر است آن ها را شبکه های اجتماعی یا در خود سایت دنبال کنید و ببینید در مورد چه موضوعاتی تولید محتوا می کنند. البته ابتدا باید بررسی کنید که سیاست کاری شما به چه شکل است. ممکن است آن‌ها روی موضوعاتی کار کرده باشند که شما قصد ندارید روی آن ها سرمایه گذاری کنید و به همین دلیل بیشتر موضوعاتی که مرتبط با سیاست کاری شما است را مورد بررسی قرار دهید.

روش های انتخاب موضوع برای تولید محتوا

هال که به ایده های زیادی برای موضوع محتوای خود رسیدید نباید برای همه آن ها تولید محتوا کرد. بلکه باید فهرست کوتاهی ایجاد کرد و موضوعات خاصی را اولویت بندی کنید یا حتی برخی ها را کنار هم بگذارید. شاید برایتان سوال باشد که چگونه چنین تصمیمی بگیریم؟ در ادامه 4 عامل را معرفی می‌کنیم که با در نظر گرفتن آن ها می توان موضوعات مهم را از بین لیست جمع آوری شده جدا کرد.

میزان جستجو عبارات کلیدی

تولید محتوایی که مردم به آن علاقه ای ندارند فایده‌ای ندارد. بهترین موضوعات آن هایی هستند که مردم قبلاً به دنبال آن بودند. بنابراین شما باید موضوعاتی را انتخاب کنید که با توجه به کلمات کلیدی مرتبط، حجم جستجوی بالایی دارند.

میزان رقابت پذیری

 بسیاری از کلماتی که میزان جستجوی بالایی دارند معمولاً رقابت برای رتبه گرفتن در آن ها بسیار دشوار است. با این حال بهتر است اگر فکر می کنید که می توانید محتوای جامع و بهتری را در مورد این موضوع بنویسید این کلمات را دنبال کنید.

برای کاربر هدف محتوا تولید کنید

در قدم اول بهتر است به دنبال کاربران هدف باشیم. نوشتن محتوایی در مورد یک کلمه کلیدی اصلی که میزان جستجوی بالایی دارد و رقابت در آن سخت است، کار شما را دشوار خواهد کرد. بنابراین بهتر است از کلمات کلیدی لانگ تیل استفاده کنید. یعنی به جای اینکه از عبارت “میزهای ایستاده” استفاده کنید، از عباراتی مانند “بهترین میز های ایستاده” “قیمت میزهای ایستاده” و … استفاده کنید. 

محتوای همیشه سبز راه نجات شما است!

همیشه باید سعی کنید موضوعاتی را انتخاب کنید که برای چندین سال بتواند ترافیکی را به سایت شما جذب کند. قطعاً آینده نگری در مورد این موضوع بسیار مهم است و باید با نوشتن محتوایی سبز برای مدتی طولانی حجم بالای ترافیکی را از سوی مقاله مورد نظر دریافت کنید. هرچند که می‌توانید در این راه با بروز رسانی محتوا آن را به یک محتوای سبز همیشگی تبدیل کنید.

انتخاب موضوع برای تولید محتوا + 5 راهکارهای عملی

نحوه انتخاب موضوع برای تولید محتوا

در این بخش قصد داریم تا تحقیقاتی که از سوی سایت BuzzSumo انجام شده است را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید به درستی تصمیم بگیرید که چه موضوعاتی می تواند برای شما مفید باشد. در بالا به شما کمک کردیم که چه محتوایی تولید کنید و چگونه موضوعاتی را انتخاب کنید. اما در این بخش با استفاده از تحلیل هایی که این وب سایت انجام داده آماری را در اختیارتان قرار می دهیم که بتوانید هدف گذاری بهتری برای انتخاب مخاطبان خود داشته باشید.

1. انتخاب موضوعاتی که مخاطب شما بیشتر به آن علاقه دارد

اگر دو موضوع دارید که می خواهید در مورد آن ها تولید محتوا کنید بهتر است موضوعی را انتخاب کنید که محبوبیت بیشتری بین کاربران دارد. البته این را همه شما می دانستید ولی آنچه که بیشتر از همه مهم است، بررسی موضوعاتی است که کاربران علاقه بیشتری به آن دارند و میزان جستجوی بیشتری در مورد این موضوع انجام می دهند. در سایت های خارجی ابزارهایی برای بررسی کردن این محتوا قرار دارد که برای موضوعات فارسی چندان مناسب نیستند، اما ابزارهای بسیاری وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد که بهترین آن ها همان گوگل است. 

2. موضوعات با رقابت کم را پیدا کنید

در کنار این که از کلمات کلیدی بلند استفاده می کنید که رقابت کمتری نسبت به کلماتی اصلی دارند، بهتر است در هنگام بازاریابی محتوا از موضوعاتی استفاده کنید که رقابت کمتری دارند و کاربران هم به دنبال آن هستند. به طور مثال اگر در زمینه تولید محتوا بخواهیم  مثال بزنیم اینگونه می شود که به جای انتخاب “تولید محتوا” می توانید از گزینه های دیگری استفاده کنید. تولید محتوا با توجه به اینکه میزان جستجوی بالایی دارد اما رقابت و رتبه گرفتن در آن سخت‌تر است. اما موضوعات دیگری مانند ” آموزش تولید محتوا”  رقابت کمتری نسبت به موضوع اصلی دارد. این در حالی است که موضوعات دیگری مانند ” آموزش تولید محتوای متنی”  رقابت کمتری نسبت به دو گزینه دیگر دارد. هر چه این موضوع خاص تر شود، رقابت آن هم کمتر می‌شود.

3. یک موضوع خاص پیدا کنید

 برای اینکه بدانید چگونه برای محتوا موضوع انتخاب کنید، باید بدانید که انتخاب موضوع برای تولید محتوا باید به شکلی انجام شود که هم موضوع جذاب باشد و هم رقابت کمتری داشته باشد. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است؛ بیشتر کارشناسان بازاریابی محتوا بر این باور هستند که اگر موضوع مملو از محتوا است؛ شما باید به موضوعات فرعی بپردازید اگر این موضوعات فرعی هم محتوای بسیاری در مورد آن ها نوشته شده بود، موضوعات فرعی تری را انتخاب کنید. همان مثالی که در بالا گفته شد می توانند توضیح بسیار خوبی برای شما باشد.

4. موضوعی انتخاب کنید که در تمامی شبکه ها محبوب باشد

البته این گزینه برای بسیاری از کسب و کارها در دسترس نیست، اما برای برخی از کسب و کارها می توان موضوعاتی در نظر گرفت که نه تنها در سرچ گوگل بلکه در سایر شبکه‌های اجتماعی به عنوان موضوعی پر طرفدار شناخته می شود. همان طور که می دانید در ایران کاربران کمتر مقالات سایت ها را به اشتراک می گذارند و اگر می خواهید مقاله ای که می نویسید در بین محبوب ترین ها قرار گیرد و افراد بیشتری آن را بخوانند، می توانید خودتان اقدام به توزیع این محتوا کنید. قطعاً تولید ویدیویی در رابطه با این محتوا و منتشر کردن آن در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام می تواند کمک بسیار زیادی به شما کند تا مقاله بیشتر خوانده شود.

5. زنده کردن محتوای قدیمی

 یکی از روش های دیگری که می توانید برای انتخاب موضوع برای تولید محتوا در نظر بگیرید زنده کردن محتوای قدیمی است. به این صورت که اگر محتوایی دارید که توسط کاربران کمتر خوانده می شود، می توانید با اضافه کردن موضوعات مرتبطی مقاله را به روز رسانی کنید. قطعاً این کار می تواند روی رتبه شما در نتایج گوگل بسیار تاثیر گذار باشد. برای این کار می‌توانید محتوایی با استفاده از تکنیک آسمان خراش تولید کنید یا در روشی بهتر محتوای تاپیک کلاستر تولید کنید.

جمع بندی

در این مقاله تمامی فاکتورهایی که شما باید برای انتخاب موضوع برای تولید محتوا در نظر می‌گرفتید را بیان کردیم و به چگونگی تولید محتوا پرداختیم. اما برای اینکه بتوانید محتوای تاثیرگذاری تولید کنید نیاز به دانشی دارید که از اصول سئو محتوا و نحوه نوشتن آن به خوبی اطلاع داشته باشید. اگر فکر می کنید چنین اطلاعاتی را ندارید یا وقت و انرژی کافی برای تولید محتوای سایت خود را ندارید، می توانید با سفارش تولید محتوا منلین محتواهای تاثیر گذار و سئو شده ای را دریافت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.