author avatar
بروزرسانی در تاریخ 2022/08/04

هزینه بازاریابی محتوا در ایران به نسبت سایر کشورها اصلا قابل مقایسه نیست، چون قیمت در کشور ما بسیار پایین است و اگر جستجوی ساده ای در گوگل انجام دهید متوجه خواهید شد که قیمت بازاریابی محتوا برای سایت های کوچک و بزرگ رقمی بین 6000 تا 60.000 دلار است.

کافی است تا این رقم ها را به تومان تبدیل کنید تا متوجه شوید چقدر هزینه‌ها در کشورهای خارجی بالا است، در صورتی که در ایران می توان با هزینه‌های بسیار کمی یک کمپین بازاریابی محتوا را راه‌اندازی کرد و با ثبت سفارش تولید محتوا بهترین محتوا را دریافت کرد. راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی و رساندن آن به یک درآمد بسیار خوب کاری است که بسیاری از افراد دوست دارند تا آن را انجام دهند. اما انجام این کار تنها با استفاده از محتوا امکان پذیر است.

اولین نکته ای که در هنگام بررسی کمپین بازاریابی محتوا باید در نظر بگیرید این است که به ازای هزینه‌ای که می کنید، آیا بازگشت سرمایه نیز دارد یا خیر؟ بدون شک اگر روی کلمات کلیدی درستی هزینه شود، سایت می‌تواند با استفاده از بازاریابی محتوا چندین برابر هزینه های صرف شده را بازگرداند. در ادامه به بررسی تمامی هزینه بازاریابی محتوا برای محتوای متنی، ویدیویی، تصویری و … می پردازیم.

تنها یک مطلب برای بلاگ می خواهید یا نتایج آن را؟

 تعداد زیادی از مشتریان به ما مراجعه می‌کنند و این سوال را می پرسند که هر مطلبی که  برای بخش بلاگ ما تولید شود، چقدر هزینه دارد؟ هزینه تولید محتوا متفاوت است و آژانس‌های بازاریابی محتوا مانند منلین هزینه متفاوتی را دریافت می‌کنند و یک نویسنده آزاد هزینه دیگری را دریافت می کند.

اما به این نکته باید دقت بسیار زیادی داشته باشید که شما تنها یک مطلب می خواهید برای اینکه بخش بلاگ خود را پر کنید یا اینکه می خواهید با استفاده از آن مطلب، بازدیدهای خوبی را به سمت سایت خود هدایت کنید؟ 

همیشه به دنبال نویسنده هایی باشید که بتوانند محتوایی را برای شما بنویسند که بتواند به سادگی رتبه های برتر گوگل را دریافت کند. ممکن است در ابتدایی که شما مطلب را منتشر می کنید نتوانید به رتبه یک برسید، اما بدون شک محتوایی که پس از منتشر شدن در صفحه اول گوگل قرار می‌گیرد، این پتانسیل را دارد که بتواند به رتبه یک برسد تنها کافی است تا کمی سئوی داخلی انجام دهید و با استفاده از استراتژی های خود آن را به سادگی به رتبه یک برسانید.

 بدون شک محتوای متوسط یا بی‌کیفیت نمی‌تواند چنین ویژگی را داشته باشد و باید حتماً در هنگام ایجاد کمپین هم به هزینه بازاریابی محتوا دقت کنید و هم اینکه کیفیت را در نظر داشته باشید. با جستجویی ساده می‌توانید نویسنده‌ یا آژانس های تولید محتوای بسیاری را پیدا کنید که با هزینه های کمی می توانند برای شما تولید محتوا کنند. اما محتوایی تنها یک صفحه را به سایت شما اضافه می کند یا روزانه بازدیدهایی را به سمت سایتتان هدایت می‌کند؟

حتما بخوانید :

متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می‌شود که با استفاده از نرم افزارهای تولید محتوا برخی اقدام به تولید محتوایی می‌کنند که اصلاً کیفیت ندارد و تنها کلماتی پشت سر هم قرار گرفته است که از این طریق ربات های گوگل تشخیص دهند یک محتوا در این صفحه قرار دارد. در صورتی که قبل از در نظر گرفتن ربات های گوگل باید کاربری را در نظر بگیرید که قصد دارد این مطلب را بخواند. گوگل همیشه توصیه می کند، شما باید ابتدا کاربر را در نظر بگیرید و در صورتی که کاربر به سایت شما مراجعه کند و از نظر او محتوا با کیفیت باشد برای گوگل نیز ارزش بسیار بالایی دارد.

هزینه بازاریابی محتوا با استفاده از بلاگ

احتمالاً از کارشناسان سئو بسیاری شنیده باشید که به شما توصیه می‌کنند ابتدا صفحات لندینگ خود را ایجاد کنید و محتوایی درون آن‌ها قرار دهید و سپس با استفاده از بخش بلاگ سایت خود؛ ترافیکی را جذب کنید و این ترافیک را به سمت صفحات لندینگ خود هدایت کنید تا آن‌ها از خدمات یا محصولات شما استفاده کنند. در اینجا می‌خواهیم در مورد هزینه تولید محتوا متنی  صحبت کنیم و اینکه چه عواملی در این موضوع تاثیر گذار است.

 ابتدا این نکته را بدانید که اگر سایت یا شخصی هزینه بالایی را برای تولید محتوا درخواست می‌کنند به منزله با کیفیت بودن محتوای آن‌ها نیست و به تبع اگر هزینه کمتری را نیز درخواست می‌کنند به معنای بی‌کیفیت بودن آن‌ها نیست. برای تشخیص اینکه چه محتوایی کیفیت خوبی دارد یا خیر می‌توانید در ابتدا یک مقاله را به صورت تستی از آن‌ها دریافت کنید تا متوجه شوید سطح کاری آن‌ها در چه حدی است.

 به طور مثال تیم تولید محتوای منلین به صورت تخصصی در زمینه تولید محتوای متنی فعالیت می‌کند و شما برای اینکه بتوانید مطالبی را برای وبلاگ خود دریافت کنید می‌توانید همین حالا با مراجعه به صفحه سفارش محتوای ما یک مطلب را به صورت آزمایشی سفارش دهید تا محتوا توسط کارشناسان ما تولید و در اختیارتان قرار گیرد. سپس شما می‌توانید با بررسی آن محتوا از نظر سئو، خوانایی و اصول نگارشی متوجه شوید که آیا محتوا کیفیت خوبی دارد یا خیر. بدون شک تنها شما می‌توانید کیفیت محتوای تخصصی که برایتان تولید می‌شود را بررسی کنید. با این کار تمام هزینه بازاریابی محتوای شما به درستی انجام می‌شود و هزینه اضافه‌ای نخواهید کرد.

 اما هزینه تولید محتوا به ازای هر مطلب وبلاگ چقدر است؟ عوامل بسیار زیادی روی هزینه محتوا تاثیر گذار است اما رقمی که به صورت معمول در بین آژانس‌های تولید محتوا در نظر گرفته شده است، تولید محتوا به ازای هر کلمه از 70 تومان است. یعنی محتوایی که هزار کلمه باشد برای شما هزینه 70000 تومان را به همراه خواهد داشت. حال تصور کنید که شما به ۱۰۰۰ مطلب برای بخش وبلاگ خود نیاز دارید، بدون شک هزینه‌ای که این هزار مطلب دارد قابل مقایسه با هزینه‌ای که سایت‌های خارجی می‌پردازند، نیست. به همین دلیل در ابتدای مقاله گفتیم که هزینه بازاریابی محتوا در ایران بسیار به صرفه است و وب‌مسترها می‌توانند با هزینه بسیار کمی سایت و کسب و کار خود را به موفقیت برسانند.

البته رقمی که در بالا گفته شد تنها یک میانگین است و ممکن است هر آژانس یا هر فریلنسری رقم متفاوتی را دریافت کند و همان‌طور که گفته شد بهتر است ابتدا آژانس یا شخص مورد نظر را آزمایش کنید که مطمئن شوید محتوای با کیفیتی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

هزینه محتوای اینفوگرافیک

 بهتر است با این جمله شروع کنیم که اینفوگرافیک‌ها در سایت شما غوغا می‌کنند. درست است که طراحی اینفوگرافیک‌ها ممکن است کمی وقت گیر باشد و اگر قصد سفارش آن‌ها را داشته باشید هزینه بازاریابی محتوا برای شما کمی بالا برود؛ اما بدون شک استفاده کردن از آن‌ها مزایای بسیار زیادی برای شما به همراه خواهد داشت.

 استفاده کردن از این نوع محتوا باعث می‌شود تا کاربر در هنگام مراجعه به سایت با محتوای شما تعاملی ایجاد کند و در هنگام رسیدن به اینفوگرافیک‌ها مدتی روی آن‌ها توقف کند و محتوای درون آن را به دقت بخواند. البته که هزینه چنین محتوایی شاید کمی بالا باشد اما شما می‌توانید با استفاده از قالب‌های آماده‌ای که به صورت رایگان وجود دارد به سادگی اینفوگرافیک‌های جذابی را برای خود بسازید.

 همیشه هزینه کردن چاره کار نیست و در بسیاری از اوقات می‌توان با استفاده از روش‌های رایگانی محتوای بسیار خوبی را تولید کرد، اما برای اینکه بدانید هزینه تولید اینفوگرافیک‌ها چقدر است ما بررسی‌های زیادی انجام دادیم و متوجه شدیم که برای تولید این نوع محتوا هزینه‌های بین 180.000 تا 3.600.000 دریافت می‌شود. 

هزینه ساخت کلیپ

یکی دیگر از انواع محتوا که تاثیر بسیار زیادی روی سئو سایت شما می‌گذارد و بسیاری بر این باورند که محتوای ویدیویی در آینده رشد‌های بسیار زیادی را می‌کنند و بیشتر مردم روی به سمت استفاده کردن از محتوای ویدیویی می‌آورند. به همین دلیل استفاده کردن از آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.

هزینه بازاریابی محتوا برای بسیاری از افراد ممکن است گران تمام شود چرا که آن‌ها به خوبی  مخاطب‌های خود را نمی‌شناسند و دقیقا نمی‌دانند که چه نوع محتوایی برای آن‌ها ارائه کنند. به طور مثال در بررسی‌هایی که ما انجام دادیم میانگین هزینه‌ای که برای تولید یک دقیقه ویدیو دریافت می‌شود رقمی حدود ۲۰۰ هزار تومان است. بسیاری از افراد با صرف چنین هزینه‌هایی اقدام به بارگذاری محتوای ویدیویی در سایت خود می‌کنند، اما قطعاً راه‌های بهتری برای کاهش هزینه بازاریابی محتوا وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 با کمی خلاقیت و استفاده کردن از ابزارهای درست؛ می‌توان این ویدیوها را تولید کرد و با صرف هزینه بسیار کمی به بهترین شکل بازاریابی محتوا را انجام داد. در تمامی روش‌هایی که گفته می‌شود هم هزینه بازاریابی محتوا در اختیارتان قرار می‌گیرد و هم اینکه این نکته را یاد آور می‌شویم که با هزینه‌های بسیار کمی و حتی به صورت رایگان هم می‌توان چنین محتوایی را تهیه کنید.

هزینه محتوا تصویری چقدر است؟

تیم‌های تولید محتوای زیادی می‌توانند به شما کمک کنند تا هزینه بازاریابی محتوا را کاهش دهید. اما زمانی که از تولید محتوای تصویری صحبت می‌شود منظور ما همان تصاویری هستند که در سایت یا شبکه‌های اجتماعی قصد دارید آن‌ها را به اشتراک بگذارید. در حالت کلی معمولاً افراد برای اینکه تصاویر سایت خود را تهیه کنند از منابعی استفاده می‌کنند و شخصاً این تصاویر را تهیه می‌کنند. اما اگر قصد تولید محتوای اینستاگرام را دارید می‌توانید از پکیج‌هایی که در سایت‌های دیگر وجود دارد استفاده کنید.

این سایت‌ها با توجه به محتوای که برای پست و استوری موردنیاز است مبالغی را دریافت می‌کنند. در بررسی‌هایی که ما انجام دادیم سایت‌های زیادی را مشاهده کردیم که این خدمات را در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. طبق این بررسی‌ها سایت‌های زیادی تعرفه تولید محتوای اینستاگرام خود را از مبلغ 1.5 میلیون تومان شروع می‌کنند و بسته به پکیجی که انتخاب می‌کنید این هزینه‌ها متفاوت است.

هزینه بارگذاری مطالب

 هزینه بازاریابی محتوا تنها مربوط به تولید آن نیست و بارگذاری مطالب نیز شامل هزینه می‌شود. به طور مثال در بسیاری از سایت‌ها مشاهده می‌کنید که هزینه جداگانه‌ای را برای بارگذاری مطالب در سایت یا شبکه‌های اجتماعی در نظر می‌گیرند. این هزینه با توجه به معیارهای بسیار زیادی سنجیده می‌شود و معمولاً زمانی که قصد دارید تا محتوایی را در سایت بارگذاری کنید هزینه‌ای به مبلغ قبلی اضافه می‌شود و به صورت مقاله‌ای محاسبه می‌شود. به طور مثال در بالا گفتیم که بیشتر برای هزینه بازاریابی محتوا به صورت کلمه‌ای 70 تومان دریافت می‌شود اما اگر وظیفه  بارگذاری مطالب نیز به عهده آژانس تولید محتوا باشد ممکن است بین 10 تا 20 تومان به ازای هر کلمه به این مبلغ اضافه می‌شود.

تولید محتوا چقدر با ارزش است؟

سوالی که برای همه به وجود می‌آید این است که این همه هزینه برای تولید محتوا در نظر گرفته می‌شود اما واقعاً ارزشی دارد؟ در پاسخ باید گفت، قطعاً ارزش هزینه‌ای که می‌پردازید را دارد. با یک مثال ساده این را را توضیح می‌دهیم. فرض کنید که یک سایت آموزشی دارید که در آن قصد دارید تا پکیجی را بفروشید. حال با استفاده از ۱۰ پست وبلاگی روزانه حداقل ۱۰۰ کاربر جدید را از طریق موتورهای جستجو جذب می‌کنید و قصد دارید تا این کاربران ترغیب شوند که پکیج شما را خریداری کنند.

فرض کنید هر مطلب هزار کلمه باشد و شما بابت تولید این 10 مطلب با توجه به قیمت بالا 700 هزار تومان را هزینه کرده باشید. حال مخاطبانی که از این طریق به سایت شما مراجعه می‌کنند با توجه به قیمت پکیج با یکبار خرید می‌توانند نه تنها تمام هزینه بازاریابی محتوا را برای شما جبران کنند بلکه قطعا شما را در همان بار اول به سود می‌رسانند.

 بدون شک با مثالی که گفته شد به خوبی متوجه شدید که چقدر هزینه ناچیزی بابت بازاریابی محتوا صرف می‌کنید و چه خدمات بسیار خوبی را دریافت می‌کنید. اما دقت کنید که در انتخاب تیم تولید محتوا دچار اشتباه نشوید و مسیر خود را گم نکنید.

 اگر برای تولید محتوای متنی سایت خود به نویسنده‌های با تجربه‌ای نیاز دارید ما می‌توانیم به شما کمک کنیم. نویسنده‌های ما سابقه سال‌ها تجربه در زمینه تولید محتوای متنی را دارند و می‌توانند با توجه به اصول سئو هر محتوایی را برای شما تولید کنند. تمامی محتوای که توسط تیم ما تولید می‌شود به صورت سئو شده است. همچنین ما کارشناسانی را به صورت تخصصی برای هر حوزه انتخاب کردیم که این کارشناسان تنها در یک حوزه فعالیت می‌کنند و به خوبی به تمامی مباحثی که در آن حوزه قرار دارد مسلط هستند. به طور مثال اگر وب سایت شما در حوزه فروش لوازم خانگی فعالیت می‌کند ما کارشناسی را برای تولید محتوای سایت شما در نظر می‌گیریم که به صورت تخصصی تنها در این حوزه کار می‌کنند و محتوای سایت‌های دیگر را تولید نمی‌کنند.

جمع بندی

 ما سعی کردیم تا تمامی مباحث مربوط به هزینه بازاریابی محتوا را در اختیارتان قرار دهیم و به خوبی این موضوع را مورد بحث قرار دهیم که چه هزینه‌هایی برای تولید محتوا در نظر گرفته شده است. در نهایت هم می‌توان این‌گونه گفت که شما برای بهره بردن از هر نوع محتوایی می‌توانید خودتان دست به کار شوید و آن را تولید کنید. اما اگر وقت یا انرژی کافی را ندارید می‌توانید این مسئولیت را به آژانس‌های تولید محتوا یا فریلنسرها بسپارید. همان‌گونه که در بالا هم گفتیم تیم ما به صورت تخصصی در زمینه تولید محتوای متنی فعالیت می‌کند و اگر برای تولید این نوع محتوا نیاز به نیروهای متخصصی داشتید می‌توانید از خدمات ما استفاده کنید. کافی است تا از طریق صفحه سفارش تولید محتوا اقدام به ثبت سفارش خود کنید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.