نحوه عملکرد موتور جستجوگر گوگل
author avatar
Mobina afrasyabi
بروزرسانی در تاریخ 2022/02/22

موتور جستجوگر گوگل

به سیستم هایی که در میان حجم زیادی از داده‌ها، اطلاعات مشخصی را جستجو و بررسی می‌کنند Google Search یا همان موتور جستجوگر گوگل می‌نامند. در حال حاضر موتور جستجوگر گوگل به عنوان برترین موتور جستجوگر در جهان معرفی شده است، زیرا با افزایش و گسترش پیدا کردن دنیای وب و تولید محتوا، این موتورها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده‌اند.

در موتور جستجوگر گوگل ماهیانه حدود 6/1 ملیارد کاربر در حال فعالیت می‌باشند وهمین دلیل، بازدید این موتور جستجوگر رتبه یک را در الکسا به خود اختصاص داده است. یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده نحوه کارکرد موتور جستجوگر گوگل می‌باشد که در ادامه قصد داریم به طور کامل به این موضوع جذاب بپردازیم.

الگوریتم گوگل,کارکرد موتور جستجوگر گوگل,موتور جستجوگر گوگل,
موتور جستجوگر گوگل

کارکرد موتور جستجوگر گوگل google

موتورهای جستجوگر گوگل این وظیفه را دارند تا با استفاده از ربات های خود، اطلاعات سایت‌ها را مرور و ذخیره کنند و آن‌ها را در صفحات جستجوی گوگل به نمایش بگذارند. ربات‌های موتور جستجوگر گوگل به خزنده یا عنکوبت معروف می‌باشند، این خزنده‌ها با استفاده از لینک‌ها می‌توانند به میلیاردها صفحه که به یکدیگر لینک داده‌اند سر بزند و آن‌ها را بررسی نماید.

با ایجاد صفحه جدید یا ایجاد تغییرات در صفحه خود، گوگل صفحه شما را مورد خزش قرار می‌دهد. در واقع هنگامی که خزنده‌های موتور جستجوگر گوگل یک صفحه را برای خزیدن مورد هدف قرار می‌دهند، به جمع آوری اطلاعات آن می‌پردازند که همین اطلاعات برای گوگل دارای اهمیت می‌باشد.

به طور کلی موتورهای جستجوگر گوگل مشابه یک فضانورد می‌باشند، که این فضا نوردان دارای اطلاعات بسیار زیادی هستند و با درخواست کاربران اطلاعات مورد نیاز به دستشان می‌رسد. در ادامه به اطلاعاتی که مورد اهمیت گوگل و خزندهای آن قرار می‌گیرد می‌پردازیم و آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم.

الگوریتم گوگل,کارکرد موتور جستجوگر گوگل,موتور جستجوگر گوگل,
عملکرد موتور جستجوگر گوگل

اطلاعات مهم موتورهای جستجوگر گوگل

با توجه به این اطلاعات، موتور جستجوگر گوگل با توجه به این اطلاعات وب سایت شما را شاخه گذاری و ذخیره می‌کند، این اطلاعات شامل:

 1. ارتباط صفحه با دیگر صفحات
 2. انتخاب کلمه کلیدی
 3. تعداد دفعات استفاده از کلمه کلیدی
 4. ساختار وب سایت شما

هنگامی که شما یک سایت را ایجاد و ثبت می‌کنید، نباید انتظار داشته باشید که صفحه شما جزو نتایج اول جستجوی گوگل بیاید، زیرا گوگل سایت‌های قدیمی را در اولویت قرار می‌دهد و شما می‌توانید با رعایت کردن بعضی از نکات در طی چند ماه سایت خود را در نتایج اول جستجوی گوگل قرار بدهید.

بهترین روش برای اینکه بتوانید سایت خود را در صفحات اول جستجوی گوگل مشاهده کنید، سفارش تولید محتوا می‌باشد. تولید محتوا باعث می‌شود تا بار اطلاعاتی سایت شما بالا برود و کاربران زیادی از سایت شما بازدید کنند که همین عامل باعث رشد شما در نتایج جستجوی گوگل می‌شود.

الگوریتم های گوگل

گوگل برای اینکه بتواند صفحات را با عبارات مورد جستجوی کاربران مرتبط سازد، از الگوریتم‌های محرمانه خود استفاده می‌نماید. بهتر است بدانید که هیچ کس از نحوه دقیق کارکرد موتور جستجوگر گوگل و نحوه کارکرد الگوریتم‌های آن طلاعات دقیقی ندارد و اگر کسی ادعا به دانستن این الگوریتم‌ها کرد باید بدانید که کاملا دروغ می‌گوید.

الگوریتم های گوگل ثابت نیستند و به صورت منظم در حال تغییر می‌باشند، با اینکه ساختار الگوریتم های گوگل محرمانه است اما با مراجعه کردن به سایت گوگل می‌توانید موارد مهم و تاثیر گذار را مشاهده کنید و از این موارد بهره برداری نمایید. تیم تولید محتوا و سئو با استفاده از تجربه‌های خود می‌توانند از این الگوریتم تا حد ممکن استفاده کنند.

الگوریتم گوگل,کارکرد موتور جستجوگر گوگل,موتور جستجوگر گوگل,
الگوریتم گوگل

عملیات جستجو در گوگل چگونه است؟

در پشت صفحه ی ساده گوگل، عملیات بسیار پیچیده‌ای در حال انجام می‌باشد که این عملیات با نهایت دقت انجام می‌شود. در ماه بیش از بیلیون‌ها جستجو در گوگل انجام می‌شود که هر کدام از این جستجوها مورد بررسی قرار خواهند گرفت، جدا از موتور جستجوگر گوگل بسیاری از موتورهای دیگر برای سازماندهی و مرتب سازی در حال انجام کار می‌باشند.

ویژگی موتور جستجوگر گوگل

موتور جستجوگر گوگل دارای ویژگی‌‌هایی می‌باشد که بارز ترین ویژگی این موتور، رضایت کاربر در آن است. با استفاده و رعایت کردن نکاتی درباره سئو و تولید محتوا می‌توانید به راحتی نیازهای کاربران را برطرف نمایید و رضایت آن‌ها را جلب نمایید.

موتورهای جستجوگر گوگل با در نظر گرفتن و بررسی کردن رفتار کاربران، تصمیم می‌گیرند که چه کلمه‌ی کلیدی مناسب با چه صفحه‌ای می‌باشد و با توجه به آن سایت‌ها را در رتبه بندی‌های مختلفی قرار می‌دهد.

هنگامی که گوگل متوجه بشود که شما در سایت خود از نکات مفیدی استفاده کرده‌اید و به قوانین او عمل کردید، با شما دوست می‌شود و سایت شما را در نتیج جستجوی خوب و برتر نشان می‌دهد.

الگوریتم گوگل,کارکرد موتور جستجوگر گوگل,موتور جستجوگر گوگل,
ویژگی موتور جستجوگر گوگل

خلاصه مطلب نحوه کارکرد موتور جستجوگر گوگل

موتور جستجوگر گوگل یکی از برترین موتورهای جستجوگر دنیا معرفی شده است. موتور های جستجوگر گوگل دارای خزندها و عنکبوت‌هایی می‌باشند که با ایجاد یا تغییر در وب سایت، وارد آن می‌شوند و در آن می‌خزند و سایت را مورد بررسی قرار می‌دهند و با توجه به آن وب سایت شما را در نتایج جستجوی گوگل رتبه بندی می‌کند.

سوالات متداول نحوه کارکرد موتور جستجوگر گوگل

 • نحوه کارکرد موتور جستجوگر گوگل چگونه است؟
  به طو کلی موتورهای جستجوگر گوگل وظیفه دارند تا اطلاعات سایت‌ها را بررسی و ذخیره نمایند و سپس آن‌ها را به نمایش بگذارند. گوگل دارای قوانین و الگوریتم هایی می‌باشد که خزندهای گوگل با بررسی آن‌ها، سایت شما را رتبه بندی و در نتایج جستجوی گوگل قرار می‌دهند.
 • چه اطلاعاتی برای گوگل قابل اهمیت می‌باشد؟
  اطلاعاتی همچون انتخاب کلمه کلیدی مناسب، استفاده از کلمات کلیدی در وب سایت، ارتباط صفحات با یکدیگر، نحوه ساختار وب سایت و … از نکات قابل اهمیت گوگل می‌باشد.
 • الگوریتم گوگل چگونه است؟
  گوگل دارای الگوریتم های محرمانه‌ای می‌باشد که هیچ کس از این الگوریتم‌ها اطلاعی ندارد. با اینکه الگوریتم‌های گوگل محرمانه است اما گوگل چند مورد از پر اهمیت ترین و کاربردی ترین آن‌ها را برای کاربران به اشتراک گذاشته تا از آن بهره گیری بکنند.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.