تولید محتوا

نویسنده خوب کیست؟ چگونه نویسنده شویم؟

نویسنده خوب به چه کسی میگویند؟ نوشتن درمان درد بیهودگی است. شاهرخ مسکوب کسی که می نویسد را نویسنده گویند.نویسنده را میتوان هنرمند نیز دانست به شرطی که با بیانی هنرمندانه سعی در بیان و انتقال مطالب به خواننده داشته باشد.کم نیستند نویسندگانی که با قلم هنرمندانه خود بسیاری از مخاطبان را تحت تاثیر قرار داده و نام خود را جاودان کرده اند.

حال سوال این است که چگونه می توان نویسنده خوبی شد؟

طبیعتا یکی از کارهایی که بسیار برای شغل نویسندگی ضروری و در تعامل با آن است مطاله کردن می باشد.در حقیقت مطالعه برای نویسنده مانند آب برای شناگر است زیرا بسیاری از نکات با مطالعه کشف می شوند و راه را برای ادامه کار هموار می کنند.

از دیگر کارهایی که بسیار موثر است،نوشتن می باشد. سعی کنید همیشه کاغذ و قلمی به همراه داشته باشید و هر چه به ذهنتان می آید را بنویسید. خاطرات،احساسات،رویداد ها و کلا هر چیزی که حس می کنید میتوانید در مورد آن بنویسید.هر چقدر موضوعاتی را که می نویسید سخت تر و چالشی تر باشد،نوشته شما جالب تر و جذاب تر می شود زیرا تجربه مواجه شدن با آن کمتر است نگران این نباشید که نوشته های شما چگونه است و دیگران چه نظری در مورد آن می دهند.

طبیعتا اگر شما تازه کار هستید مشکلات و ضعف های بسیاری دارید که با تکرار و تمرین بسیار، پیشرفت می کنید. این کارها در حقیقت مانند پی ریزی ساختمان هستند. یعنی نویسندگان همگی این کارها را انجام می دهند و انجام آنها ضروری است. اما دلیل تفاوت نوشته های مختلف با یکدیگر چیست؟ به بیان کلی بگذارید اینگونه بپرسیم که چگونه میتوان نویسنده خوبی شد؟

برای اینکه به نقطه مطلوبی در نویسندگی برسیم باید متوجه چند نکته باشیم.

1) باید بدانیم که هدف ما از نوشتن چیست؟

باید متوجه باشیم که هدفی که از نوشته خود داریم چیست. آیا برای کسب درآمد است؟ برای تولید محتوا سایت است؟ آیا برای اعتبار است؟ یا صرفا برای سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت؟ فهمیدن و تشخیص دادن این موضوع نوع نگارشی که قرار است به کار ببریم را مشخص می کند.

2) ایجاد یک طرح کلی

سعی کنید به نوشته های خوب یک طرح بدهید. در حقیقت یک چارچوب ایجاد کنید و سعی کنید مطالب خود را داخل آن قرار دهید،مثلا توصیف کردن تعداد فصل ها و مشخص کردن هدف نوشته خود و اینکه خواننده قرار است در آخر چه مفهومی را برداشت کند.

3) بسته به نوع نوشته خود سعی کنید از تکنیک ها و آرایه های ادبی استفاده کنید.

مشخص است که درنوشته های علمی از تکنینک ها و آرایه های ادبی استفاده نمی شود و صرفا تلاش برای رساندن مفهوم و مطالب علمی است. در نوشته های علمی بیشتر سعی می شود از کتب مرجع و مقالات علمی و نظریات استفاده شود. اما در نوشته های ادبی مشخص است که به کرّات از آرایه های ادبی استفاده می شود.

در مورد رمان نیز باید گفت که تا حدی می شود از آرایه های ادبی استفاده کرد اما نباید به گونه ای باشد که پیوستگی داستان از بین برود.بیشتر در مواردی میتوان برای رمان از آرایه های ادبی استفاده کرد که منظور و هدف بیان حالت و احساسات و عواطف باشد.

4)سعی کنیم محیط و فضای خوبی را ایجاد کنیم

در حقیقت نویسندگی نیز مانند هر شغلی محیط و محل کار خود را می طلبد. منظور از فراهم کردن محیط،محیطی است که باعث می شود ذهن شما آزادانه در مورد موضوع مطلوب به پردازش مطالب بپردازد.در این مرحله سعی کنید فقط و فقط در دنیایی که توسط دهن خود میسازید سیر کنید و ارتباطتان را با دنیای حقیقی قطع کنید.این محیط و مکان مشخصا بسته به نویسنده و نوع نوشته متفاوت خواهد بود.بعضا حتی با یک فنجان چای یا قهوه این محیط فراهم می شود و بعضی اوقات نیز این مورد خود به چالشی سخت تبدیل می شود.

5) در ابتدا پیش نویس ایجاد کنید

سعی کنید قبل از شروع کار یک پیش نویس ایجاد کرده و هر روز مقداری کار را جلو ببرید. بسته به توان خود بنویسید.اما سعی کنید خیلی تهیه پیش نویس طولانی نشود و بیشتر از 3 ماه نشود زیرا با نوشته خود بیگانه می شوید.

6) صرفا نویسنده نقد را کنار بگذارید

در این مرحله صرفا تمرکز خود را بر روی نوشتن متن خود قرار دهید و سعی کنید به بهترین حالت ممکن کار را جلو ببرید.در این مرحله از بازنگری کردن و نقد مطالب نوشته شده پرهیز کنید.

7) یک قدم به عقب برگردید

وقتی که کار خود را به پایان رساندید بهتر است مدتی از آن فاصله بگیرید تا ذهن شما به یک آرامشی برسد و سپس به بررسی و مطاله نوشته خود بپردازید. در این مرحله شما با یک دید کلی و همه جانبه و به دور از تعصّب به مطاله بپردازید و از دید خواننده نکاتی را که حس می کنید بی ربط و خسته کننده هستند را پیدا کنید. این مرحله معمولا برای نویسندگان سخت و زجر آور می باشد زیرا انها در هنگام نوشتن مطالب خود سعی کرده اند که بهترین کلمات ممکن را استفاده کنند و حال باید خود را اماده تغییر دادن آن کنند

8) شجاعت حذف را داشته باشد

سعی کنید مشکلاتی که در مرحله قبل پیدا شدند را حذف کنید.نکته ای که در اینجا بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد این است که باید بررسی کنیم آیا مطالب حذفی به پیوستگی و داستان ما صدمه ای وارد می کند یا خیر؟ اگه صدمه وارد می شود باید به گونه ای تغییرات را اعمال کینم که جبران شود و اگر مشکلی وجود نداشت، به مرحله بعدی میرسیم.

9) همیشه به سلامتی و خانواده خود اهمیت بدهید

استیون کینگ نویسنده مشهور آمریکایی ازدواج و سلامت خود را عوامل موفیقت خود می داند. او نوشته:ادامه ی حیات کاری من را، ارتباط پایدار با یک زن متکی به خود، که هیچ توقعی از من یا کس دیگری ندارد، و همچنین بدن سالمم،ممکن کرده اند.

در پایان باید بگویم که همه افراد شکست را تجربه کردند و کسی نیست که بگوید تا کنون شکست نخورده. در شغل نویسندگی، فرد نویسنده باید جنبه و امادگی زیادی برای شنیدن نظرات منفی و خلاف میلش داشته باشد. اما هرگز نباید در برابر این شکست ها سر خم کند،بلکه باید با تلاش مضاعف به سمت پیروزی حرکت کند.

امتیاز کل
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

محمد رضایی

به دلیل علاقه ی زیاد به دیجیتال مارکتینگ تصمیم به راه اندازی وب سایتی در این مورد گرفتم، برای کسب دانش بیشتر در دوره های حرفه ای تولید محتوا، دیجیتال مارکتینگ، سئو، کپی رایتینگ، وبمستری، فوتوشاپ حرفه ای، برنامه نویسی و نویسندگی حرفع ای شرکت کردم. 7 سال هست که در این زمینه فعالیت دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن