استفاده از نیم فاصله
author avatar
reihane tavanaie
بروزرسانی در تاریخ 2022/02/22

تمام کسانی که در حوزه محتوا و دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارند حتما با بحث نیم‌فاصله در تولید محوا آشنا هستند. بحث استفاده از نیم‌فاصله ها بحثی بسیار کامل و جامع است که ما قصد داریم در این مقاله به بررسی کامل آن بپردازیم و به شما کمک کنیم اگر در حوضه سفارش تولید محتوا متنی برای سایت فعالیت میکنید متن‌های به اصطلاح تمیز تر و کاربر پسند تری را بنویسید. با ما همراه باشید تا نحوه استفاده از نیم‌فاصله را یاد بگیرید.

راهنمای استفاده از نیم‌فاصله

در ابتدا بهتر است بررسی کنیم که اصلا چرا باید از نیم‌فاصله استفاده کنیم؟ و یا در چه محل هایی استفاده از نیم‌فاصله واجب است. نوشتن بصورت دستی با قلم و بر روی کاغذ اندکی منسوخ شده است و بیشتر کسانی که در حوزه نویسندگی فعالیت دارند سعی میکنند نوشته های خود را بصورت دیجیتال در بیاورند تا بتوانند راحت تر از آن استفاده کنند و هزینه زیادی برای کاغذ و قلم نپردازند.

اما نوشتن بصورت دیجیتال نیازمند رعایت برخی اصول است که اگر این اصول رعایت نشود نوشته شما ظاهری زشت به خود میگیرد و به عبارتی کاربر پسند نیست. یکی از اصول لازم الاجرا در نوشتن استفاده از نیم‌فاصله در جای مناسب است.

نیم‌فاصله بیشتر در محلی استفاده میشود که 2 کلمه مرتبط به هم باشند اما معنای یکسانی نداشته باشند. شاید بهترین مثال برای این موضووع واژه هویج‌بستنی است. هر کدام از 2 کلمه هویج و بستنی به تنهایی معنای متفاوتی میدهند اما وقتی در کنار هم نوشته میشوند مقصود کلمه و نوشیدنی دیگری است. برای برای مرتبط کردن این 2 کلم به یکدیر و نشان دادن ارتباط بین آن‌ها به کاربر باید از نیم‌فاصله استفاده کنیم.

استفاده نیم فاصله,نیم فاصله,نیم‌فاصله,
موارد استفاده از نیم فاصله

موارد استفاده نیم فاصله

شاید تا اینجا این فکر به ذهن شما رسیده باشد که استفاده از نیم فاصله اصلا کار سختی نیست و شما به راحتی می توانید از نیم‌فاصله استفاده کنید. اما بهتر است بدانید که موارد استفاده از نیم‌فاصله به این سادگی هم نیست و قواعد خاص خود را دارد. در ادامه چند مورد از موارد استفاده نیم‌فاصله را برای شما بیان میکنیم تا بتوانید محتوا هایی بهتر و کاربر پسند تر تولید کنید.

فعل های پیشوند و پسوند‌دار

برای نوشتن این مدل فعل ها باید از نیم‌فاصله استفاده کنیم. باید توجه داشته باشید ه با اضافه شدن پیشوند و یا پسوند معنای فعل تغییر میکند. به همین دلیل باید از نیم‌فاصله استفاده کنیم تا به مخاطب 2 جزئی بودن فعل را نشان دهیم. چند نمونه از فعل های پیشوند و پسوند‌دار را در ادامه برای شما آورده ایم.

فعل‌های پیشوند‌دار: می‌رفتم، بر‌داشتم، باز‌گشتم و …

فعل‌های پسوند‌دار: پوشیده‌ام، خورده‌اند، رفته‌ایم و …

کلمات پیشوند یا پسوند‌دار

مانند فعل ها برخی کلمات نیز هستند که دارای پیشوند یا پسوند هستند برای نشان دادن ارتباط بین این 2 جزء به کاربر باید از نیم‌فاصله استفاده کنیم. همانگونه که پیشوند و پسوند معنی فعل را تغییر میداد مسلما پیشوند و پشوند همین کار را با کلمات نیز میکند و معنای جدیدی به کلمات میبخشد.

کلمات پیشوند‌دار: بی‌عقل، با‌شعور و …

فعل های مرکب

فعل مرکب فعلی است که از 2 جزء تشکیل شده باشد و  هر کدام از اجزای فعل معنای مستقل و مجزایی داشته باشد اما هنگامی که در کنار هم به کار برده میشوند یک فعل با معنای جدید تولید میکنند. برای نشان دادن ارتباط معنایی این 2 فعل باید از نیم‌فاصله استفاده کنیم.

مثال: غذا‌خوردن، تلاش‌کردن و …

استفاده از واژه این و آن

اگر بخوایم از 2 کلمه آن و این در کنار یک اسم استفاده کنیم باید برای مرتبط کردن آن‌ها از نیم‌فاصله استفاده کنیم.

مثال: آن‌روز، این‌جا و …

استفاده نیم فاصله,نیم فاصله,نیم‌فاصله,
نیم فاصله بهتر است یا فاصله کامل

استفاده از ی اضافه

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که در نگارش خود از ی اضافه استفاده میکنید باید بدانید اصول درست استفاده از آن به کمک نیم‌فاصله است. نیم فاصله کمک میکند که علاوه بر رساندن مفهوم متن شما ظاهر زیبا تری داشته باشد.

مثال: نوشته‌ی، مدرسه‌ی و …

کلمه مرکب

تعریف کلمه مرکب در واقع مانند فعل مرکب است. کلمه مرکب از 2 جزء تشکیل شده است و یک معنای جدید را تولید کرده اند. کلمات مرکب در زبان فارسی بسیار زیاد هستند در ادامه چند مورد از آن‌ها را برای شما بیان مکنیم.

مثال: کت‌شلوار، توپ‌بازی، دور‌نگار و …

البته توجه داشته باشید که اگر یک جزء از کلمه عدد بود باز هم باد از نیم‌فاصله استفاده کنیم. مانند: سه‌طبقه، پنج‌روز و …

ترکیب کلمه و حرف

شاید این مورد جزء پر استفاده ترین موارد نیم‌فاصله است. هنگامی که کلمه ای جمع بسته میشود و یا به آن صفت برتری میدهیم حتما باید از نیم‌فاصله استفاده کنیم.

مثال: درخت‌ها، روز‌ها، قشنگ‌ترین، زیبا‌تر و …

ترکیب عطفی

ترکیب عطفی وقتی تولید میشود که 2 کلمه توسط و به هم ربط پیدا کرده باشند. این 2 کلمه با حرف ربط و به هم ارتباط معنایی پیدا میکنند و تولید یک ترکیب جدید میکنند. برای ربط دادن این 2 کلمه به هم باید از نیم‌فاصله استفاده کنیم.

مثال: آب‌و‌هوا، دل‌و‌دماغ، زد‌و‌بند و …

نیم‌فاصله در بحث سئو

شاید یکی از مواردی که بسیاری از افراد در مورد آن سوال میکنند بحث نیم‌فاصله در مبحث سئو است. متاسفانه تعداد کاربرانی که برای سرچ موضوعی از نیم‌فاصله استفاده میکنند بسیار کم است و هرچقدر هم که متن شما خوانا باشد و اصول نگارشی را در آن رعایت کرده باشید وقتی مخاطب شما موضوعی را بدون نیم‌فاصله سرچ میکند، درصد پیدا شدن مطلب شما پایین می‌آید.

حتی اگر دقت کرده باشید ما در نوشتن مقاله خودکلمه نیم فاصله را بدون استفاده از نیم فاصله نوشته ایم. زیرا سرچ این کلمه بصورت جدا از هم بیشتر است.

پس ملاک ما در استفاده از نیم‌فاصله نحوه سرچ کاربران است.

استفاده نیم فاصله,نیم فاصله,نیم‌فاصله,
بررسی نیم فاصله در سئو

نکته مهم در مورد نیم‌فاصله

یکی از نکات مهم و قابل توجه در بحث نیم‌فاصله این است که استفاده از آن اندکی سخت است و شاید شما راحت نباشید که از نیم فاصله استفاده کنید. لازم به یادآوری است که شما میتوانید برای کلماتی که آخر آن‌ها به کلمه بعدی نمی‌چسبد از نیم‌فاصله استفاده نکنید.

مثال: بااستعداد، بااجازه، باتوجه و …

سوالات متداول شما

  • برای استفاده از نیم‌فاصله چه دکمه های را باید همزمان فشار دهیم؟

برای اینکه بین کلمات از نیم‌فاصله استفاده کنید باید ctrl+shift+2 را فشار دهید.

  • آیا نیم‌فاصله باعث پایین آمدن تعداد کلمات در بحث تولید محتوا میشود؟

پاسخ به این سوال مثبت است. وقتی شما در بین کلمات از نیم‌فاصله استفاده میکنید در واقع یک کلمه شمرده میشود. به عنوان مثال کلمه آب‌وهوا وقتی به اینگونه نوشته میشود 1 کلمه شمرده میشود. اما در واقع اگر از فاصله کامل استفاده کنید 3 کلمه حساب میشود و همانطور که میدانید در بحث تولید محتوا تعداد کلمات بسیار مهم است.

  • معنی فاصله مجازی چیست؟

فاصله مجازی در واقع همان نیم‌فاصله است.

سخن آخر

استفاده از نیم‌فاصله به زیبایی و خوانایی متن شما کمک میکند البته نحوه استفاده و مکان استفاده از نیم فاصله بسیار مهم است و باید طبق اصول از آن استفاده شود. مسلما استفاده از نیم‌فاصله قواعد خاص خود را دارد  و اگر شما از قواعد و اصول استفاده آن بی اطلاع هستید بهتر است وقت خود را در این راه صرف نکنید و سفارش تولید محتوا خود را به سایت ها و گروه های تخصصی بسپارید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.