author avatar
بروزرسانی در تاریخ 2021/01/07

محتوای زرد چیست؟ خبرهای افراد مشهور در ویلاهای شخصی‌شان، راز قتل‌های خانوادگی، فلان بازیگر معروف متهم به رسوایی اخلاقی شده است. یا فوتبالیست‌ها چه خودروهایی سوار می‌شوند و…. احتمالاً این تیترها را قبلاً در سایت‌ها که در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید. این خبرها  در هیچ دسته بندی معمولی قرار نمی‌گیرند به این سبک از محتوا، محتوای زرد گفته می‌شود. و به رسانه‌هایی که با تبعیت از این سبک می‌خواهند مخاطبان را به سمت خود بکشانند رسانه‌های زرد گفته می‌شود.

اگر سوال‌تان این است که زرد نویسی یعنی چه؟ باید بگوییم به بزرگنمایی‌هایی که حل یک اتفاق خاص در مورد افراد مشهور صورت می‌گیرد محتوای زرد گفته می‌شود. همانطور که در بالا مشاهده کردید چند نمونه از تیترهای زرد را به شما نمایش دادیم. که این اخبار زرد معمولا به افراد تاثیرگذاری نسبت داده می‌شود که، بتواند جنجالی به پا کند و مخاطبان را به سمت موضوع بکشاند. توصیه می‌شود که از این محتوا استفاده نشود چون دیگر همه می‌دانند که این نوع محتوا به گونه‌ای عمل می‌کند که سودی برای کاربر ندارد.

بیشتر بدانید  آموزش کسب درآمد از طریق تولید محتوا چگونه از تولید محتوا کسب درآمد کنیم؟

علاقه داشتن به سرک کشیدن در زندگی افراد معروف و دیگران سوژه خوبی برای کسانی شده که محتوای زرد می‌نویسند. این افراد با استفاده کردن از این تکنیک مخاطبان را به سمت محتوا و پست‌های خود می‌کشانند. بیشترین بازخوردی به این نوع محتوا دارد در شبکه‌های اجتماعی مخصوصاً اینستاگرام است.

تولید محتوا زرد چگونه صورت می‌گیرد؟

برای تولید کردن محتوای زرد اصل‌هایی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. 1- حاشیه 2- بزرگنمایی. معمولاً کسانی که از این نوع محتوا استفاده می‌کنند، علاوه بر این دو اصل به نکات دیگری هم توجه زیادی دارند. به طور مثال از تیترهای خاصی برای این نوع محتوا استفاده می‌کنند. عکس‌های زیادی در این محتوا به کار می‌رود که توجه کاربران را برانگیزد. احساسات افراد را بر می‌انگیزند. اخبار جنجالی منتشر می‌کنند. حوادثی که جنبه خشونت دارند منتشر می‌کنند. و به حریم ممنوعه مردم ورود می‌کنند.

اما منظور از اخبار و اطلاعات زرد چیست؟ اگر بخواهیم توضیحی در این باره بدهیم زمانی که حادثه‌ای تلخ اتفاق می‌افتد و همه از آن ناراحت می‌شوند. این رسانه‌ها با تلاش زیاد سعی در شعله‌ور کردن احساسات مخاطبان دارند. تولید محتوای زرد معمولاً در هر جامعه‌ای متفاوت است و این بدان معناست که به رفتار خود افراد مشهور مثل بازیگران، خوانندگان، ورزشکاران و چهره‌های سیاسی بستگی دارد. این رسانه‌ها از یک سری تکنیک استفاده می‌کنند که  بتوانند جنجالی به پا کنند یا یک شایعه در بین مردم پخش کنند که همانند یک محتوای ویروسی وایرال شود.

بیشتر بدانید  بهترین برنامه و نرم افزار تولید محتوا در سال 2020 برای سایت

زرد نویسی یعنی چه؟

زرد نویسی را اگر بخواهیم به گونه‌ای بیان کنیم که خیلی هم برای شما آشنا باشد، این گونه است که این افراد برای افزایش اقبال عمومی و همچنین جمع کردن طرفدار و فالوور در اینستاگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگری جنجالی به پا می‌کنند. احساسات زودگذر را در مخاطب  فعال می‌کنند و یک داستان پردازی دراماتیک را برای مخاطب تعریف می‌کنند که با خواندن آن احساسات فرد جریحه‌دار شود.

یک زمانی بود که یک گور پیدا شده بود. در واقع قبر پدر اسکندر مقدونی بود. به خوبی به یاد دارم که یکی از همین رسانه‌ها تیتر زده بود ”  گور پدر اسکندر مقدونی”  فرد با خواندن این تیتر ابتدا یک ذهنیت  نسبت به موضوع پیدا می‌کند و ترغیب می‌شود که این محتوا را ببیند، و آن حس کنجکاوی که در سر دارد را تخلیه کند.  زمانی که به متن مراجعه می‌کند و مقاله را که می خواند متوجه می‌شود قبری که پیدا شده متعلق به پدر اسکندر مقدونی بوده است.  آن‌جا است که متوجه می‌شود این یک عنوان برای جذب او و ترغیب به خواندن این مقاله است.

بیشتر بدانید  چگونه یک اینفلوئنسر موفق شویم؟ اینفلوئنسر کیست؟

در همین رسانه‌ها تیتر زده شده بود که بازیکن پیشین امید استقلال به آرسنال پیوست. اما زمانی که متن را می‌خواند متوجه می‌شود که بازیکن به تیم آرسنال کیف در اوکراین پیوسته است، نه تیم آرسنال در لیگ برتر انگلیس، اگر شما چنین محتوایی در مقابل‌تان قرار گیرد چه واکنشی نشان می‌دهید؟ واکنش‌تان را در کامنت‌ها بنویسید تا ما بتوانیم محتوای جامعی در این خصوص تولید کنیم، همچنین با دانستن نظرات شما است که می‌توانیم، کیفیت محتوا را برای شما دو چندان کنیم.

انواع محتوای زرد

محتوای زردی که ارائه می‌شود نسبت به مخاطب و رسانه انواع مختلفی دارد. زمانی که ما از این گونه محتوا صحبت می‌کنیم، منظور شرکت‌های تولید محتوا نیستند. معمولا  این شرکت‌ها با دانستن این نکات  سفارش تولید محتوای متنی برای سایت و شبکه های اجتماعی که دریافت می‌کنند را در یک چهارچوب درست می‌نویسند و اصلاً از محتوایی زرد استفاده نمی‌کنند‌.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *